Дописи від Slavko – cвітогляд – 05

Мої батьки 1944 і 1947 року народження – пару днів назад я старався переконати їх – чому вони молодці, чому вони мають бути горді собою і що велика кількість людей “недооцінює” своє життя.
Звичайно все що описано нижче не працює для всіх ситуацій і не працює для всіх людей. Але декому це буде корисними для використання.
Не для всіх і не завжди.

Отриманий досвід впливає і змінює поведінку кожної людини. Ваші дії в 40 і в 20 в однаковій ситуації будуть різними.
Чим більше різних ситуацій ви пройшли (прожили) тим більше будуть відрізнятись ваші вчинки. Припустимо вам 20 років ви живете в Північній Кореї і пішли на політичний мітинг – в результаті вас посадили в тюрму на 10 років. Ваші думки і вчинки будуть відрізнятись до тюрми і після тюрми, через цей досвід який ви отримали в тюрмі.

Всі вчинки які зробила кожна людина (люба людина) є “правильними” для цієї людини в той момент часу і в тій ситуації.
Все що я робив було “правильним” для мене тоді. Маючи мій характер і маючи мій життєвий досвід на той момент часу і в тих ситуаціях, я завжди би повторював всі свої вчинки, які я і так зробив. “Я сьогоднішній” багато що зробив би інакше тоді, але в той момент часу не було ніякого “я сьогоднішній”.
Дуже часто людина не має повноти бачення всієї ситуації – результат від прийнятого вами рішення (чи зроблених дій) може залежати також від багатьох інших людей, або від факторів для вас не відомих на даний момент. Тобто є шанс що результат буде позитивним або негативним і не вгадаєш. Якщо б я знав майбутнє, я б поводився інакше навіть маючи минулий характер і свій минулий досвід. Але в такому випадку знання майбутнього – це зміна самої ситуації.
Знав би я точний графік ціни криптовалюти – тоді б став торговцем на криптовалютному ринку.
І навпаки – для любої іншої людини, маючи чужий характер, маючи чужий життєвий досвід, я буду робити в тих ситуаціях точно так само як робила та людина.

Я не виправдовую всі свої вчинки, чи вчинки серійних убивць. Всі люди в любому випадку отримують результати (наслідки) за свої дії, деколи наслідки це тільки ваші думки про минулу ситуацію, деколи наслідки – це вас посадили в тюрму. “Як постелиш, так і виспишся”.
Коли людина приймає любе рішення – людина повинна бути готова отримати всі можливі результати (наслідки) за це рішення. І я не вірю в долю. Просте обговорення з кимось перед прийняттям рішення може вплинути на мене (змінити життєвий досвід) або добавити нових фактів які я тоді не знав (змінити саму ситуацію), що в результаті змінить фінальне рішення.

Немає ніякого смислу жаліти, що колись ви щось зробили не так. Якщо вам щось не подобається зараз ви можете зараз на базі всього вашого теперішнього досвіду зробити так щоб було краще в майбутньому.
Зробіть висновки з отриманого досвіду і на базі цих висновків зробіть сьогодні так щоб завтра було краще. Тому що колись ви не знали як, а зараз ви вже знаєте як правильно робити. Якщо ви зараз по якійсь причині не можете зробити краще, тоді тим більше немає смислу жаліти що ви це не змогли зробити колись.

Стартові умови у всіх різні 1.
В школі екзамен, різні учні готувались до цього екзамену в різних умовах. Комусь батьки наняли репетитора який додатково пояснював екзаменаційний матеріал, когось батьки мотивували і пояснювали чому потрібно добре вчитись, допомагали з вивченням матеріалу. А в когось батьки алкоголіки і вони не те що не допомагали вчитись, а мішали, тим що сварили (можливо били) свою дитину. 

Не тільки результат є важливим.
Крім самої оцінки на екзамені крім самого результату, потрібно і важливо також звернути свою увагу в яких умовах ви готувались, скільки часу на це потратили, своїх зусиль і які перешкоди вам прийшлось здолати при цьому.

Кожна людина має свої переваги і свої недоліки. Кожна людина має свій характер. Один і той самий характер в одній ситуації піде на користь для людини, а в другій ситуації на шкоду.

Є речі які відносно легко змінити за короткий проміжок часу і є речі які складно змінити і за десятки років.
Більшість людей легко навчиться їздити на велосипеді за 1 – 2 місяці. Більшість людей не зможе за все своє життя стати інтровертом якщо вони є екстравертом і навпаки. Перефразую більшість людей не може змінити всі свої емоційні реакції (я назву це характером, для простоти) на різні ситуації.
Тобто перед стрибком з парашутом з літака ви будете відчувати страх. Навіть якщо ви будете часто стрибати з парашутом ви зменшите інтенсивність страху, але сам страх залишиться.

Ваш характер це не ваш вибір, і це не вибір ваших батьків. Це те що ваші батьки отримали в спадок, і передали вам.
Звичайно за рахунок досвіду ви зможете зменшити вплив вашого характеру в ситуаціях де потрібна інша поведінка ніж в вас закладена.

Стартові умови у всіх різні 2.
Берем любу середньостатистичну людину і інваліда який з народження не може ходити. Ставимо двох на бігову доріжку, і говоримо ваша задача чим швидше добігти, дойти, доповзти з точки старту до точки фінішу.
Бувають люди які просто скажуть я цього робити не хочу. А бувають люди які “дойдуть” до фінішу і будуть собою не задоволені – чому в мене виходить гірше ніж в інших.

Всі ваші емоції (і позитивні і негативні) – це механізм який закладений природою, для збільшення шансів людини (або групи людей) на виживання і розмноження.
Величезна кількість різноманітних ситуацій в які може попасти людина – людський мозок інтерпретує і викликає різні емоції – у вигляді виділення різних хімічних речовин в тілі людини. І ці процеси ви ніяк не контролюєте, вони відбуваються незалежно від волі чи бажання самої людини. Але людина може сама створити ситуацію, змінити ситуацію або змінити своє відношення до ситуації.
Якщо емоції позитивні – значить ситуація сприяє виживанню і її треба повторити, ви будете хотіти ще раз опинитись в такій ситуації. Якщо емоція негативна – значить ситуація перешкоджає виживанню і ви будете уникати таку ситуацію.
Деколи ситуація однозначно тільки позитивна або негативна. Але часто одна ситуація викликає і позитивні і негативні емоції в суміші. Наприклад полювання на мамонта, Йти на полювання потрібно щоб отримати їжу і якщо полювання було успішним людина відчула “щастя”, але в процесі мамонт може затоптати насмерть чи покалічити мисливця і тут людина відчуває “страх”.

Всі ваші емоції (ваш характер) потрібні і є для максимального вашого виживання а не для комфортного життя.
На мою думку велика частина (умовно 30%) всіх негативних емоцій нічим не допомагають а тільки шкодять людині в сучасних умовах життя. Приклад – людина тільки уявляє можливу ситуацію, яка ще не сталася, великий шанс що це навіть ніколи не станеться насправді, а негативні емоції вже генеруються. Проблеми ще ніякої немає, а злість, страх або паніка вже є.
Інший приклад – “два в школі”. Бувають діти які переживають що в школі отримали двійку, а є діти які живуть в інтернаті і переживають що вони нікому не потрібні, їх ніхто не любить і за них ніхто не заступиться. Кожна людина може навести свій приклад “два в школі”, коли з часом відношення до ситуації змінювалось під впливом досвіду і було жаль витрачених нервів і часу.

Ваша оцінка – добре вам жити чи погано вам жити – вона відносна (суб’єктивна). Багато хто міг сказати що ви живете в РАЮ і захотів би прожити ваше життя замість свого. Навіть з тим що ви можете бути незадоволені інфляцієї, податками, корупцією, цінами, закономи чи недотримання законів.
Зараз буде декілька прикладів.

Приклад 1. Землеробством людина займається останні 10 тисяч років. А перші знаряддя праці в первісних людей (наших предків) появились 2.5 мільйони років назад. Уявіть життя групи первісних людей. Гарантії що ви сьогодні, завтра будете ситі ніяких. Печер набагто менше, ніж бажаючих, а шалаш собі зробити ви ще не вмієте. Пішов дощ нічкою, ви змокли, не виспались, ви могли захворіти через переохолодження. А вам завтра полювати на антилоп, чи на когось іншого. І коли ваша група на полюванні випадково зустріла лева. 1) Всі почали захищатись, ваша група змогла вбити лева, але лев сильно поранив вам ногу. 2) Всі почали втікати, лев був ситий, не побіг за вами, але ви коли втікали, зачепились за камінь, впали і сильно поранили собі ногу. Ваша рана можливо через деякий час заживе а можливо ви помрете через зараження крові. Ви не пішли на полювання а збираєте банани, лазите по деревам, і випадково наступили на отруйну змію, ви мертві.
Що ви маєте сьогодні: безпеку свого життя (в десятків разів більшу ніж тоді), ваше житло тепле, сухе, нічого не капає і ніде не дує, зручне ліжко, ви в любий момент можете відкрили кран з водою і буде вода, увімкнули плитку приготувати собі їжу (шукати і запасати дрова не потрібно). В вас є електрика, телефони і інтернет. Розвинена медицина в порівнянні до 2 мільйони років назад. Цінуйте якість свого життя і свої можливості зараз.

Приклад 2. Рабовласництво, феодалізм, кріпосне право – закріплене право людей (рабів чи селян) на законодавчому рівні. Просто навіть в наш час в певних регіонах людина може попасти в рабство, але зараз це буде рахуватись порушенням закону.
А тепер уявіть проміжок часу від 2000 р. до н.e. аж до 1700 р. н.e. В законах прописано що князь, граф, барон може робити зі своїми кріпосними селянами абсолютно все що захоче, що собі придумав то і зробив з вашими батьками і вашими дітьми. А якщо цей барон вб’є чужих селян, то максимум він повинен буде виплатити грошову компенсацію. Нормою було коли купляли, продавали або міняли цілі села з всіма сім’ями що жили в тому селі на породистих собак. Цінуйте свої права.

Приклад 3. Було і буде багато війн в минулому, зараз чи в майбутньому. Холодно, дощ, нічка ти в окопі по тобі стріляють і ти стріляєш, стрес. Гарантії що будеш живий через тиждень / місяць ніяких. Умови праці простих солдат – права і обов’язки – паршиві. Буває що можеш попасти в полон, це ще більше погіршення умов. Якщо ви думаєте що жінки і діти краще живуть, то знайте що не всі. Особливо ті хто живе близько до лінії фронту, і коли лінія фронту проходить через місто. Навіть якщо ви залишаєтесь живі, пізніше перевіряються всі ваші контакти, допитують вас і якщо ваша минула поведінка не відповідає певним нормам – великі шанси що вас там вб’ють а причину смерті озвучать як осколки від сняряду противника. Вам зараз 30 – 80 років, або вам буде 30 – 80 років колись. І ви по своїх важливих причинах зараз не задоволені. Солдат який помер в 25 з радістю поміняв би свою біографію на вашу, і був би щасливим від того що в нього тепер ваші важливі проблеми але він може жити дальше і проживе 30, 40, 50. Точно так само буде з содатом який в 25 втратив дві ноги але залишився живий. Цінуйте, якщо вас це не торкнулось.

Виберіть один з трьох прикладів і в деталях уявіть як жили (як живуть) люди, подумайте що би ви робили в таких ситуаціях.
Весь смисл в тому що коли ви розумієте що в вас були всі шанси пройти через один з цих прикладів і коли уявляєте собі такий варіант вашого життя. Ви автоматично порівнює своє зараз з уявним іншим і це в свою чергу зачіпає механізм в тілі який відповідає за створення емоцій.
Це нічого не коштує вам – 10 хвилин вашого життя – в деталях уявити як могло бути, і порівняти з тим як є насправді.