Світогляд – релігія (частина 03)
Якщо ви віруюча людина тут ви не знайдете нічого нового і нічого корисного. Тільки мої роздуми як може бути, при чому я не впевнений (не гарантую) що вони правильні.
Я (як і всі інші) маю право на помилку, тому що люди не ідеальні і не можуть знати всього, при умові що я не порушую законів країни де живу. В наш час (насправді у всі часи) критичне мислення для любої інформації, не залежно від того наскільки вона сподобалась вам чи не сподобалась, збереже вас від не правильних висновків і вчинків.
Вірувань в людей було, є і буде дуже багато різних. Всі вони по різному описують Бога, світ і людину. Через це логічно що хтось правий а хтось помиляється. Розглянемо можливі варіанти на скільки вірування можуть бути правильні чи помилкові (тільки самі вірування без релігійних організацій):
– всі праві (минулі, теперішні і майбутні вірування).
Хто б що не говорив і хто б що не думав – всі праві. Пару можливих варіантів – ціль “збір статистики” які б не були твої дії немає помилкового варіанту. Інший варіант – людство повинно дойти до певного рівня розвитку на якому людина зможе змінити свій стан і перейти з матеріального тіла в чисту енергію, а релігія це один з багатьох аспектів (продуктів) цивілізації.
– всі не праві.
Нічого немає, ні правил поведінки для людини, ні цілі, всі живі створіння після смерті перетворються на добрива. Динозаври жили і процвітали 150 мільйонів років. Зараз динозаврів немає. Умовно тисячу років назад ніхто не знав про динозаврів і не вірив в них (максимум бачили їхні кістки). Писемність в людей є декілька тисяч років. Не гарантую що людство і писемність зі всіма книжками проіснує довше ніж існвали динозаври.
– всі частково праві (частково не праві).
Ні одна релігія не описує ідеально Бога і що буде з людиною після смерті і не знає які умови потрібно виконати для того чи іншого результату. Тобто деякі релігії мають перетин з ідеалом більший, деякі менший а деякі взагалі не перетинаються з ідеалом.
Християнська церква в минулому відстоювала геоцентричну систему світу але як ми знаємо християнська церква признала геліоцентричну систему з часом. Тобто зараз християнська церква більше права в описанні світу від християнської церкви в минулому як мінімум.
Можливо цінність кожної рослини (як живого організму) є тотожною до цінності людини (як живого організму). Можливо людина внаслідок катастроф деградує і вимре, появиться новий вид розумного життя – дельфіни (або грибок), в якого будуть свої норми поведінки, своя мораль і своя релігія. І можливо їхня релігія буде мати більше правди в собі ніж наша.
– тільки якась одна релігія є правильна, всі інші помиляються.
Тільки одна релігія правдива, всі інші релігії неправдиві. При чому ця правдива релігія не обов’язково є на даний момент зараз, вона могла бути в минулому чи тільки появиться в майбутньому. Тут всі напевне погодяться що це визначається не кількістю віруючих і шаман в лісах амазонки в момент часу Т може бути правий а все людство помилятись. Тобто древні римляни, греки, вікінги, різні племена всі були не праві, не праві також християнство, іслам, індуїзм, буддизм, іудаїзм. Треба розуміти для вікинга 9 століття нашої ери, ми є не праві.
Я особисто підтримую перший варіант “всі праві”. Бог є, але ціль і план не осяжний для людей і немає смислу думати, гадати про це. Любе відношення до Бога і люба релігія є правильною. Поки ці віруваня не заставляють інших людей до любих вчинків – наприклад не заставляють переходити в їхню віру, або насильно не тримають людини в цій вірі і не дозволяють переходити в іншу.
В більшості релігійні організації в світі (в минулому і тепер) переконані що останній варіант є правильним. І завжди своє вірування ставлять як єдине повністю правильне, а всі інші для них є частково або повністю не правильними. На мою думку такий підхід – це просто оптимальна стратегія для релігійних організацій, і вони використовують найбільш зручний підхід для себе. Вони не можуть перейти на інші варіанти тому що тоді будуть в програшній позиції відносно інших релігійних організацій.
Зі сторони виглядає що віра це не про правильно і не правильно, це про вибір як думати і як поводитись.
Зробила людина такий вибір значить в неї були певні причини. Події в житті людини впливають на її вибір. Думаю що є люди які були християнами потім атеїстами потім мусульманами в різний момент свого життя. Не можна сказати що останній вибір це правильний варіант, це просто вибір людини в момент часу Т під впливом обставин О. Так само є люди які від народження до смерті сповідують іслам чи християнство. Це не є добре чи погано, правильно чи не правильно. Це просто вибір людини.
Знання – математика або фізика – наприклад теорема Піфагора – працювали завжди. Теорема Піфагора для прямокутного трикутника була правильною до динозаврів, під час динозаврів, після динозаврів, коли не було людей, коли були люди і коли людей не буде. Теорема Піфагора була правильною і коли люди думали що світ стоїть на черепасі і чотирьох слонах. Теорема Піфагора не змінюється від вірувань, знань і традицій людей.
Різниця між знаннями і релігією – кожна люди якщо захоче може перевірити знання зробивши експеримент.